Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Blog

Od Nového roka došlo k sprísneniu pravidiel na získanie hypotéky pre ľudí nad 41 rokov. Ich úverové možnosti sa v prípade splatnosti úveru aj na dôchodku výrazne obmedzia.

Odborníci upozorňujú, že nové pravidlá postihnú najmä ľudí v hraničných životných situáciách, napríklad po rozvode či pri domácnostiach s jedným rodičom. Sprísnenie sa dotkne ľudí vo veku nad 41 rokov, pričom s každým pribúdajúcim rokom veku sa maximálny úverový strop zníži o 0,25 percentuálneho bodu. Znižovanie sa zastaví na čísle tri. Presné hodnoty sú uvedené v nasledovnej tabuľke.

Vyberanie bývania môže byť radosťou, no častejšie vie kupujúceho poriadne potrápiť. Aby nebol pre vás tento proces strašiakom, zhrnuli sme 10 základných krokov, ktoré vedú ku kúpe vysnívanej nehnuteľnosti. A pridali sme k nim niekoľko rád a tipov od odborníka.

Priemerná úroková sadzba pri úveroch na bývanie by mohla podľa spoločnosti Fincentrum mierne klesať aj v ďalších mesiacoch. Marec podľa nej pozitívne testoval úrokovú citlivosť žiadateľov o hypotéky.


Ak daňovník predal nehnuteľnosť (napr. dom, byt, pozemok) resp. časť nehnuteľnosti na základe uzatvorenej kúpnopredajnej zmluvy, takýto príjem je na daňové účely považovaný za príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti.