Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Vývoj úrokov

Pridané: 19.1.2023

Priemerná úroková sadzba pri úveroch na bývanie by mohla podľa spoločnosti Fincentrum mierne klesať aj v ďalších mesiacoch. Marec podľa nej pozitívne testoval úrokovú citlivosť žiadateľov o hypotéky.

Rekordne nízka sadzba na úrovni zhruba 3,5 percenta prilákala v marci podľa Fincentra doteraz najväčší objem hypoték v histórii Slovenska, a to takmer 466 miliónov eur. "Pred nami je ešte silné obdobie koncom jari," hovorí analytik Fincentra Ján Porázik.

fin centrum

V prospech nových obchodov hovorí podľa neho aj trh nehnuteľností, ktorý začína ožívať. "Pomaly sa zlepšuje situácia na pracovnom trhu, takže viac ľudí sa odváži uzavrieť dlhodobý úverový vzťah a kúpiť si nehnuteľnosť. Posledné údaje o ekonomickom sentimente takisto naznačujú ďalší pozitívny vývoj," pokračuje

Objem úverov na bývanie s porovnaní s vlaňajším marcom vzrástol o 46 perc., čo je pokračovaním takmer rovnakého tempa rastu z februára. Takýto masívny vzostup je podľa analytika potvrdením dvoch javov. Prvým je znižovanie rizikových prirážok, ktoré banky účtujú slovenským domácnostiam, a druhým zasa konkurenčný boj, čo tlačí sadzby nadol.

Slovenské hypotéky však aj napriek terajšiemu poklesu stále patria medzi najdrahšie v Európe, poznamenáva J. Porázik. Dôvodom je podľa neho práve riziková marža, ktorú si účtujú slovenské banky a ktorá predražuje úvery Slovákom. Domácnosti v SR sa napriek vysokej nezamestnanosti stávajú pre banky čoraz čitateľnejšie, čo im umožňuje vytvárať si nižšiu rezervu pre prípad nesplácania úverov.