Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Máme už to najhoršie za sebou? Sadzby úverov ešte porastú, ceny nehnuteľností zrejme nie.

Pridané: 23.3.2023

Seizmickou zmenou minulého roka bolo zvyšovanie sadzieb ECB. Postarala sa o zdraženie hypoték z menej ako percenta v januári na viac ako štyri percentá v decembri.

Rastúce kľúčové sadzby pritom tlmia celú ekonomiku. Zdražujú financovanie podnikom a zvyšujú hrozbu recesie. Pri výhľade na tento rok si preto mnohí kladú otázku: kam až môžu sadzby rásť?


Dve tretiny cesty máme za sebou

„Podľa prognózy analytikov z Raiffeisen banky zvýši ECB sadzby v priebehu prvého kvartálu ešte o ďalšieho 0,5 percenta. Hlavná úroková sadzba sa tak dostane na úroveň tri percentá a depozitná na 2,5 percenta. Následne si dá ECB so zvyšovaním sadzieb až do konca roka pauzu,“ predpovedá ekonomický analytik Tatra banky Andrej Martiška.

Dodáva však, že v trhových sadzbách úverov je už toto zvýšenie do veľkej miery započítané. „Ak bude ECB zvyšovať úroky v súlade s uvedenou prognózou, dlhodobé trhové sadzby by už nemali výrazne rásť. Kratšie ešte stúpnu,“ myslí si.

„Všetko bude závislé od dát inflácie. Ak sa tá začne vracať smerom nadol a ECB uvidí pozitívny trend, so zvyšovaním sadzieb skončí a nebude pokračovať. Ak by však inflácia stále nenaberala smer k dvom percentám, ECB bude pokračovať v raste úrokov,“ upozorňuje Dominik Hapl, analytik spoločnosti Across Private Investments.

Sám však čaká, že inflácia sa bude spomaľovať. Sadzby by tak mohli dosiahnuť vrchol v prvom alebo druhom kvartáli. „Odrazí sa to v miernom zdražení finančných produktov – úverov, hypoték, lízingov. Treba však povedať, že dve tretiny cesty sme už prešli minulý rok, takže skôr očakávame, že už sa blížime k záveru zvyšovania sadzieb,“ naznačuje.

Pýtate sa – a čo úroky na vkladoch? Tie vzrástli zatiaľ len mierne. Na trhu sa objavili ponuky termínových vkladov niektorých bánk úročené dvomi percentami. Od miery inflácie, ktorá úspory ničí, sú poriadne ďaleko a to sa nezmení.
 

Ceny bývania: zmiernenie, niekde aj pokles

Po horúcich rastoch cien nehnuteľností z posledných rokov prišlo v polovici vlaňajška mierne ochladenie. Zatiaľ ceny klesli, aj to len opatrne, v Trnavskom a Banskobystrickom kraji, inde NBS hovorí o zmiernení rastu (údaje sú ku koncu tretieho kvartálu 2022).

Štatistiky sa v bežnom živote prejavujú tým, že chladne dopyt (z dôvodu všeobecnej ekonomickej neistoty i drahších úverov), ponúkané byty či domy zostávajú na trhu dlhšie, kým sa predajú.

Aktuálne predaj bytov stojí a transakčný čas sa z priemerných troch týždňov počas leta predĺžil aj na štyri mesiace. Ochladenie nehrá v prospech predávajúcich.

Viktor Obtulovič zo spoločnosti FinGo.sk potvrdzuje, že súčasné dianie tak vedie k tomu, že ak chcú majitelia nehnuteľnosť posunúť ďalej čo najrýchlejšie, musia výrazne znížiť ponukovú cenu.

„Pre ilustráciu uvediem príklad trojizbového bytu v bratislavskej Karlovej Vsi. Ešte pred pár mesiacmi, keď nebol problém zobrať si hypotekárny úver za jedno percento, sa dal jednoducho predať za 210-tisíc eur. Dnes by musel vlastník zľaviť aj o viac ako 30-tisíc. Byty na sekundárnom trhu, čiže staršie nehnuteľnosti, čaká ešte zaujímavá dynamika,“ tvrdí Obtulovič.


Čo ďalej?

Realitní analytici sa dnes zhodujú na tom, že rast cien bytov je nateraz za nami. V najbližšom čase by sme tak mali byť svedkami stagnácie a aj prípadného poklesu v rámci celého Slovenska.

„Novostavby si z dôvodu drahších vstupov, teda stavebných prác a materiálov, nateraz zachovajú svoju cenovku. Niektoré developerské spoločnosti však pre bankové financovanie musia naháňať predpredaj rôznymi ťahákmi pre klientov,“ konštatuje Viktor Obtulovič z FinGo.sk. Ide napríklad o zľavu 10-tisíc eur pre prvých tridsať klientov či kuchynská linka zadarmo.

Pri starších bytoch majú zase kupujúci podľa Vladimíra Kubrického, analytika Realitnej únie Slovenskej republiky, možnosť širokého výberu. Pre už spomínané ochladenie na trhu a dlhší transakčný čas je totiž voľných bytov aktuálne viac ako pred rokom.

Vďaka tomu sa otvára možnosť zjednávania ceny s majiteľom. „Na druhej strane však zdraželo financovanie nehnuteľností. Kto uvažuje o úvere, musí počítať s tým, že v roku 2023 bude ešte o jedno až dve percentá drahší ako dnes,“ pripomína Kubrický. Ak aj cena bytu klesne, mesačná splátka úveru sa pre vyššie úroky na hypotéke v porovnaní s dnešnou situáciou znížiť nemusí.

Zdroj: https://www.forbes.sk