Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Bývanie je pre Slovákov čoraz dostupnejšie a lepší sa to

Pridané: 19.1.2023

Postav dom, zasaď strom.Krédo našich predkov, ktorí si priali ešte splodiť syna, je aktuálne aj dnes. Bývať vo vlastnom, obklopiť sa potomstvom a pomôcť aj prírode je investícia do budúcnosti.

Bývanie je na Slovensku dnes dostupnejšie. Odborníci tu porovnávajú vývoj cien obytných nehnuteľností a priemerných platov, z čoho im vychádza index dostupnosti bývania. Ten hovorí, aký dom či byt si Slovák môže za svoje peniaze v priemere kúpiť.

Kým v rokoch 2006 až 2008 – teda pred krízou, sa ceny nehnuteľností dvíhali o 40 percent rýchlejšie ako platy, momentálne je to naopak. Dostupnosť bývania podľa hlavného ekonóma VÚB banky Zdenka Štefanidesa dosahuje v súčasnosti svoje maximá, pričom od svojho vrcholu v polovici roku 2008 nehnuteľnosti podľa neho zlacneli o vyše pätiny (o 22 perc.).

Ceny nehnuteľností voči platom sú na najnižšej úrovni od roku 2005. "Veľmi výrazne sa znížili aj úrokové sadzby hypoték," hovorí Z. Štefanides. V poslednom kvartáli roku 2013 ročná percentuálna miera nákladov úverov bola 4,2 perc., kým v druhom štvrťroku 2008 to bolo 6,4 perc. Vďaka lacným hypotékam si Slováci v niektorých regiónoch môžu podľa Z. Štefanidesa dovoliť v porovnaní s predkrízovým obdobím až dvojnásobne väčší byt.

Keď k tomu prirátame pomoc štátu zvýhodnenými hypotékami a to, že banky svoje hypotekárne úvery stále zlacňujú, aj mladí ľudia majú dnes možností bezproblémového odštartovania spoločného života viac ako prv. 

Národná banka Slovenska nedávno spočítala, koľko obytnej plochy domu či bytu a kde si Slováci môžu dnes zadovážiť za to, čo zarobia. Z porovnania platov v regiónoch a cien nehnuteľností na bývanie banke vyplynulo, že za priemernú hrubú mesačnú mzdu sa dalo v prvom štvrťroku 2014 kúpiť zhruba 0,74 metra štvorcového obytnej plochy v Bratislavskom kraji až po 1,36 metra štvorcového obytnej plochy v Nitrianskom kraji.

Nebolo by teda štýlové venovať mladomanželom k svadbe nejaký ten meter štvorcový budúceho bytu?

Popri mladomanželoch môžete trebárs osláviť aj to, že azda patríte medzi tých ôsmich Slovákov z desiatich, ktorým každomesačné splácanie hypotéky alebo úveru na nehnuteľnosť nič nehovorí. Toto číslo uvádza štatistický úrad Eurostat, ktorý tiež zistil, že vlastné bývanie na Slovensku má 90,4 perc. ľudí. Vo vlastnom, ale s úverom, žije každý desiaty Slovák, resp. 96 perc. obyvateľov.